Żywa Biblioteka jest metodą podważającą uprzedzenia, które wszyscy mamy.
Jest wiele przyczyn istnienia stereotypów i uprzedzeń oraz tego, że ludzie się nimi kierują. Wszyscy ludzie. W każdej społeczności są również osoby, które doświadczają konsekwencji stereotypowego myślenia, uprzedzeń, a nawet dyskryminacji czy wykluczenia. Żywa Biblioteka jest przestrzenią, w której każdy może podważyć stereotypy i krytycznie przyjrzeć się temu, jak myśli o innych.
Żywa Biblioteka ma odzwierciedlać różnorodność społeczności, w której jest organizowana. To właśnie dzięki otwarciu na tematy trudne dla danego miejsca, Żywa Biblioteka może skutecznie zastępować stereotypy wiedzą, doświadczeniem i empatią w stosunku do osób wykluczanych. Najważniejszymi wartościami Żywej Biblioteki jest otwartość, różnorodność i poszanowanie praw człowieka, które są podstawą metody.
Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym szczególne rolę mają grupy i osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem. Pełnią one rolę Żywych Książek. Żywa Biblioteka nie koncentruje się na jednym temacie czy jednej mniejszości, ale dotyka problemu dyskryminacji w możliwie najszerszym kontekście. Dlatego Żywe Książki pochodzą z bardzo różnorodnych środowisk, mają zróżnocowany status społeczny, wyznanie, zawód, odcień koloru skóry, orientację seksualną, status materialny, wykształcenie, sprawność, wiek, poglądy, wygląd. Łączy ich wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacji wobec inności poprzez przekazanie swojego doświadczenia.
Żywe Książki odwołują się do własnych doświadczeń, aby zastępować wiedzą myślenie stereotypowe, ale Żywa Biblioteka nie jest miejscem autopromocji czy opowiadania historii. Żywa Biblioteka jest przestrzenią, gdzie poprzez zadawanie pytań, każda osoba ma szansę zweryfikować określony stereotyp a w konsekwencji zbudować kontakt społeczny, zaufanie i akceptację. Czytelnik/czka zostaje jednak sam/a z decyzją, na ile rozmowa zmieniła ich myślenie. I nawet jeśli Żywa Książka i Czytelnik/czka nie zmienią o sobie zdania, to po rozmowie będą wiedzieli o sobie trochę więcej, a to pomaga w zrozumieniu innej perspektywy.
Żywa Biblioteka została stworzona, aby podważać uprzedzenia, wobec wszystkich, którzy ich doświaczają. Tworzenie tematycznych Żywych Bibliotek, które koncentrują się na problemach dyskryminacji jednej grupy, są sprzeczne z zasadami i wartościami Żywej Biblioteki, wykluczając zarówno te osoby, które potrzebują zostać włączone, jak i ograniczając wybór Czytelników/czek. Takie wydarzenia są traktowane jako nadużycie metody Żywej Biblioteki i ich organizowanie może pociągać za sobą skutki prawne.
Żywa Biblioteka jest bezpłatna a Żywe Książki są wolontariuszami/kami.
Żywa Biblioteka w Wałbrzychu po raz pierwszy została zorganizowana 20 listopada 2015 r. Od tamtej pory odbywa się cyklicznie 2 razy w roku. Do tej pory w 7 edycjach projektu wzięło udział 500 Czytelników, którzy przeprowadzili łącznie 617 rozmów z 51 Żywymi Książkami.
Żywe Książki, z którymi można było porozmawiać do tej pory w Wałbrzychu: Agnostyczka, Ateista/Ateistka, Biseksualna Katoliczka, Były Więzień, Cyganka, Drag Queen, Feministka, Gej, Hazardzista, Imigrantka, Lesbijka, Mama dziecka z autyzmem, Muzułmanin/Muzułmanka, Muzułmanin-Berber, Niemiec, Osoba, która wyszła z uzależnienia, Osoba niepełnosprawna, Osoba niewidoma, Osoba transpłciowa, Osoba żyjąca z wirusem HIV, Osoba z chorobą psychiczną, Osoba z depresją i zaburzeniami lękowymi, Para Lesbijska, Patriotka, Protestantka, Psycholog, Syryjczyk, Trzeźwa Alkoholiczka/Trzeźwy Alkoholik, Ukrainiec/Ukrainka, Vaisnava (Wisznuistka), Weganin/Weganka, Wolontariusz, Zaolzianka, Żyd.
Dlatego jeżeli uważasz, że należysz do grupy, wobec której istnieją stereotypy, uprzedzenia oraz dyskryminacja a ponadto jesteś otwarty na różnorodność i lubisz rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami zgłoś się do nas!
W szczególności chcielibyśmy pozyskać do projektu:
– osoby ze społeczności muzułmańskiej
– osoby ze społeczności żydowskiej
– osoby ciemnoskóre
– rodziców osób nieheteroseksualnych
– osoby pochodzenia azjatyckiego
– osoby żyjące z wirusem HIV
– osoby, które wyszły z uzależnień i/lub bezdomności
– mniejszości seksualne
– osoby z niepełnosprawnościami
– rodziców dzieci z niepełnosprawnością
– wegetarian, wegan itp.
– wszelkie inne osoby, które uważają, że z powodu przynależności do określonej grupy lub ze względu na konkretną cechę spotykają się ze stygmatyzacją, stereotypizacją, uprzedzeniami lub dyskryminacją.
Jeżeli chciałbyś/chciałabyś dołączyć do naszego Księgozbioru i wziąć udział w Żywej Bibliotece jako Żywa Książka czekamy na Twoje zgłoszenie. Nawet jeżeli chcesz wziąć udział ale nie jesteś pewny/a, czy grupa, którą reprezentujesz wpisuje się w zasady projektu napisz lub zadzwoń. Pomożemy Ci dobrać właściwy tytuł i rozwiejemy wątpliwości
Skontaktuj się z nami telefonicznie 693 145 674 lub meilowo radoslaw.bednarski@rcwip.pl. Odpowiemy na wszystkie pytania.